Uute asjade leiutaja loovus avaldub võimes leida tavatuid, originaalseid seoseid erinevate nähtuste (asjade) vahel ning märgata neid seal, kus teised seda ei näe.

TehnoHack on kindlasti üritus, kus kõik kognitiivsed tegurid (intelligentsus, teadmised, oskused), keskkonnategurid (seadmed, ruum, elektroonika-kola), isiksuseomadused (sisemine motivatsioon, enesekindlus, loovus), hunnik rauda, tarkvara ja pisut pöörased ideed kokku saavad.

Baltimaade suurimal riist- ja tarkvara hackathon‘il  TehnoHack esmärgiks oli jõuda nädalavahetuse jooksul ideest reaalse toimiva seadmeni. Iga ehitamisele läinud idee ümber loodi nelja- kuni kaheksaliikmeline meeskond, kes pidi idee realiseerima esimeseks prototüübiks. Kokku laekus üle 40-ne idee millest ehitamisele jõudis 28 ideed. Ehitamises osales ligi 160 inimest ja kokku võttis üritusest osa ühel või teisel moel üle 180 inimese 7 erinevast riigist. Praktiliselt kõik meeskonnad jõudsid eesmärgini. Õpiti palju uusi asju ning saadi rohkelt uusi kontakte. Projektide ehitamiseks oli võimalus kasutada Skeemipesa mentorite abi ning TTÜ Mektory maja mitmekesist seadmeparki.

TehnoHack 2017 kiirülevaade siin:

TehnoHack 2017 on lõppenud! Parimatest parimad on siin:

Peaauhinna, kõige potentsiaalikama startup idee auhinna võitis Piss-I-Alarm. Auhinnaks said nad 2000 eurot ning 800 euro väärtuses YE Internationali kinkekaarte. Piss-I-Alarm on korduvkasutatav kiibilaadne toode, mis kinnitatakse kliendile ihu lähedale riiete külge ja kui niiskustase tõuseb (st on vaja mähet vahetada vm toiminguid teha), saadab seade alarmi hooldaja tööseadmesse. Töötaja teeb vajalikud toimingud (vahetab mähkme, lina vms) ja restardib alarmi.

– Elektrilevi Smart City auhinna ning 1700 eurot võitis StepCharge. StepCharge on liitium-polümeer akude efektiivsemat ning eluiga pikendavat laadimist võimaldav seade. See võimaldab inimestel nutitelefone päeva jooksul uuesti mitte laadida ning muudab akupankade ja muude energiasalvestite tööd oluliselt efektiivsemaks ja annab neile pikema eluea.

– Elektrilevi TehnoHacki parima projekti auhinna ning 800 eurot võitis I Can Grab, kes loob elektroonilist haaratsit mittetöötavate sõrmede ja piiratud funktsionaalsusega kätega inimestele.

– Proeksperdi eriauhinna ning 1000 eurot võitis I Can Grab
– Pääsme Ajujahi TOP30-sse võitis Piss-I-Alarm
– Pääsme Prototroni TOP40-sse võitis Piss-I-Alarm

– Parima prototüübi auhinna ning 400 euro väärtuses YE Internationali kinkekaarte võitis BitPat. BitPat on lahendus kangakuduja töö hõlbustamiseks kangastruktuuride ja mustrite loomisel. BitPat muudab tavalised kangasteljed arvutiga ühendatud mustrimasinaks.

– Kõige väljakutsuvama idee auhinna ning 300 euro väärtuses YE Internationali kinkekaarte võitis Zero-G, kes loob süsteemi nullgravitatsiooni / kaaluta oleku testideks. See saavutatakse kõrgele atmosfääri lennutatava õhupalliga, mis on suuteline 30 km kõrgusele viima väikese koorma ja sealt selle kukutama vabalangemisse kaaluta oleku testideks.

– Startup Estonia küberturvalisuse eriauhinna võitis CrabSec, kes ühendab kõik turvasüsteemid globaalsesse IoT võrku.

– Farnelli eriauhinnad võitsid Audio Bunny Noise Capture, I Can Grab ning PiTone.

Audio Bunny Noise Capture

Autor: Rando Pikner

Audio-visuaalne süsteem koosneb eemal paiknevast mikrofonist, mis kuulab ümbritsevat taustaheli. Heli edastatakse serverrakendusele üle 4G. Heli visualiseeritakse kasutajale visuaalselt online keskkonnas ning ka valgusindikaatorina. Süsteem on suuteline tuvastama helimustreid ning aktiveerima häire olukorras, kus ületatakse etteseadistatud piirmäär või tuvastatakse mingi helimuster.

Võimalikeks kasutusvaldkondadeks on

  • Looduse helide salvestamine huviliste jaoks
  • Automaatne karjakoera rakendus lammaste või muude loomade jälgimisel
  • Beebi või eaka inimese monitor
  • Helitasemete jälgimine linnades paremaks müra summutamiseks (Smart City)
  • Linnaruumi jälgimine ja kriiside ennetamine (Smart City)

– Arrow eriauhinna võitis Ocugo 9000

Ocugo 9000

Autor: Siim Orasmäe

Ocugo 9000 on vaegnägijatele mõeldud müts, mille külge on monteeritud pisikene arvuti ning kaamera – kaamera jälgib pidevalt kasutaja ees toimuvat ning tuvastab vaateväljas olevad jalakäijate valgusfoorid. Seejärel arvutatakse välja kõige lähedamal asuv foor, vaadatakse kas fooris põleb punane või roheline tuli ning antakse kasutajale märku (nt vibratsiooniga).

– Ericssoni eriauhinna võitis Võileivamasin

Võileivamasin

Autor: Ants Kallaste

Ideeks on luua võileiva valmistamise masin, mis võiks leida kasutust kodus, suures köögis või näiteks hotelli hommikusöögilauas. Masinasse saab sisse panna pätsi leiba, paki võid ning vorsti ning nupule vajutamisel pannakse leivale või ja vorst peale ning võileib ongi valmis.

Täname kõiki osalejaid ning reaalsuses on võitjateks kõik TehnoHackil osalejad. Nädalavahetuse jooksul õppisime kõik palju juurde ning leidsime palju uusi tuttavaid ja sõpru.

Asjade trackimine RFID-ga

Autor: Priit Laos

Tootmises tekib toodang mis tuleks märgistada (RFID). Seejärel liigub toodang tootmisest lattu. Seejärel liigub mingil ajahetkel toodang laost transpordifirmaga objektile (võimalik et teises riigis). Objektile jõudes paigaldatakse toode oma ettenähtud kohale ja seda kergendab samuti tema märgistus (RFID). Hilisemas ekspluatatsiooni käigus oleks vaja pisteliselt kontrollida millega on tegemist ja tänu RFID kiibile on lihtne tuvastada mis toode kus mingil ajahetkel asub. Vaja välja töötada lahendus kiibistatud toote automaatseks jälgimiseks ja tarkvaraline tugi. Toote kiibistus peaks olema võimalikult ilmastikukindel ja pikaealine.

Nutikas kott

Autor: Jana Pavlenkova

Nutikas aktiivse elustiili kott ühendab endas esteetilise välimuse, kaasas kantavate asjade  (töö- ja sportimise esemed ning isiklikud igapäevased asjad) kompaktse organiseerituse koos innovaatilise  kotisisu digitaalse jälgimise lahendustega.

CleanBot

Autor: Vladimir Kuts

CleanBot on autonoomne tänavapuhastamise robot.

Mobiilne õhukvaliteedi seire süsteem

Autor: Jaan Jänesmäe

Linnastunud piirkondades on õhukvaliteedi seire keeruline tegevus. Mõõtejaamad on statsionaarsed ja nende paigutamine kiiresti arenevatesse piirkondadesse pole veel läbi mõeldud. Mobiilse õhtukvaliteedi seire süsteem koosneb droonist ja seireks vajalikest anduritest, võimaldab  teostada seire töid mitmel erineval kõrgusel.

BlinkLEDsToMusic

Autor: Martin Grosberg

LED riba vilgub muusika rütmis. Ideaalis võiks olla nii, et ühendad seadme oma telefoniga ära ning telefonist võtad Spotify või Youtube’i lahti ning paned ühe loo käima. Kaks asja hakkavad tööle: kõlar, kust muusikat tuleb ning LED riba, mis vilgub muusika rütmis.

BLE majakate põhine AR-mäng siseruumidesse

Autor: Jaan Reinok

Eelmisel aastal olime tunnistajaks Pokemon GO edule – esimesele ülipopulaarsele liitreaalsuse mängule, mida sa mängida välistingimustes. Mäng kasutas nutitelefoni GPSi ja kaamera funktsionaalsust. Idee on luua midagi sarnast, kuid hoopis siseruumidesse, kuhu GPS signaal ei levi.

Bluetooth majakad on suhteliselt uus tehnoloogia liitreaalsuse rakendustes. Nad suhtlevad nutitelefoniga üle Bluetoothi. Nad on ülimalt energiaefektiivsed ja muutuvad iga päevaga odavamaks. See loob uusi võimalusi meeliülendavateks kogemusteks ning kasumilikuks äriks.

10 aastat ajast eest 🙂

Autor: Kaido Tuhkur

Idee on ehitada IoT kontroller (TCP/IP) targa linna tarbeks, mis kasutab lairiba ühenduse loomiseks optilisi liideseid ja võimaldaks juhtida süsteeme selleks inimressurssi kaasamata. Kontroller sisaldaks sideühenduste tarbeks kahte optilist ja ühte RJ45 (PoE) liidest, lampide juhtimiseks kasutaks DALI liidest. Kontrolleriga on võimalik liidestada kolmandate osapoolte seadmeid läbi Mini PCI-e mooduli (raadioside) ja sisaldab ka GPS moodulit, et oleks võimalik juhtimissüsteemis automaatselt märkida seadmete asukoht.
Valgustuse juhtimiseks omab kontroller tarkvara, mis saab andmed sensoritelt (liikumis-, valgusandur).
Tarkvara peab olema kaugelt uuendatav (upgradeable) ja parandatav (patchable) ning avatud lähtekoodil baseeruv.
Kontrolleri eesmärk on võimaldada liidestada süsteemiga kõiki tulevikus loodavaid targa linna IoT seadmeid.

Elektromagnetvälja detektor

Autor: Tanel Jalakas

Elame maailmas, kus on üha rohkem elektriseadmeid. Samas tähendab see ka rohkem elektrivälju meie ümber. Plaan on ehitada lihtne seadeldis elektromagnetväljade mõõtmiseks ja kaardistamiseks. Seadeldis oleks pool-läbipaistva kuubiku sarnane ning muudaks endast kumava valguse värvust vastavalt mõõdetava välja tugevusele. Seade peaks tulema lihtsa konstruktsiooniga, lihtsasti kasutatav, odav ning masstoodetav.

Robot murutraktor

Autor: Andres Kivistik

Tänasel päeval pole robot muruniidukid ja ise sõitvad traktorid põllul midagi uut. Puudu on aga robot murutraktorid, mis erinevate tööriistadega võimaldaks automatiseerida enamik haljastustöödest mõistliku investeeringu eest.
Mul on eelnevalt valmis ehitatud murutraktori prototüüp, mis on puldist juhitav. Tehnohacki raames on plaan teha see masin roboti vääriliseks. Ehk siis ROS baasil esimene lihtsam programm kirjutada. Selle tarbeks on olemas erinevad ROS toega sensorid: 360 lidar, mono/stereo kaamera, DGPS,…

PiTone

Autor: Jüri Bogatkin

PiTone on kuulikindel Raspberry PI-l baseeruv heli multiefektide protsessor.

Zero-G

Autor: Rauno Gordon

Me loome süsteemi nullgravitatsiooni / kaaluta oleku testideks. See saavutatakse kõrgele atmosfääri lennutatava õhupalliga, mis on suuteline 30 km kõrgusele viima väikese koorma. Selle koorma vabastamisel hakkab ta vabalangema ning kogeb ajutist kaaluta olekut. Süsteem on juba osaliselt valminud ning TehnoHacki raames plaanime läbi viia õhupalli lennukatsetuse. Loodetavasti saame videosid lähikosmosest.

Üüripindade haldussüsteem

Autor: Viktor Reinok

Üüripindade haldussüsteem lihtsustab rendipinna omaniku ja/või maakleri tööd. Süsteem võimaldab rendilepingu loomist, arveldamist, planeerimist ning meeldetuletusi. Tüüpiliseks kasutajaks võiks olla omanik või maakler, kellel on hallata 1 kuni 10 rendipinda.

Kaasaskantav tuuleturbiin

Autor: Robert Kuuba

Tuuleturbiin, mis oleks võimalik lahti pakkida ja millest luua vooluallikas. Teoreetiliselt võiks seda kasutada matkal telefoni või sülearvuti aku laadimisel, luua potensiaalne valguse allikas või küttekeha. Paremal juhul võiks olla võimeline laadima ka nt. iseseisvalt autoakut ja sellega aitama tööle auto ilma kõrvalise abita. Võimalus kasutada koos juhtmega ka suvilas aku kaasabil, kus puudub vool, saades primitiivse, lihtsa ja odava vooluallika.

Paberivabad lõiked

Autor: Mariana Hint-Rääk

DIY kultuur on endiselt jõuline ning järjest kasvab ka hobi-koduõmblejate hulk. Enamikel puuduvad vajalikud teadmised ja oskused, et riiete lõikeid ise konstrueerida. Ammustel aegadel võeti lõiked ajakirjast Burda ja joonistati nad kalka paberile. Viimaste aastatega on suurenenud internetist allalaetavate lõigete hulk. See eeldab printeri olemasolu või eraldi koopiakeskusesse minekut, kus on võimalik printida laiformaate. Internetist ostetavad lõiked annava suurema valikuvabaduse ning võimaluse kohe lõige kätte saada ja tööle asuda, kuid protsess ise on väga aeganõudev, tülikas ja mitte säästlik (500 lk A4 pakk kulub kiiresti).
Idee on luua miniprojektoriga lahendus, mis projetseeriks laseriga kujutise (lõike piirjooned+mõned markeeringud) otse kangale, mille järgi on siis võimalik juba kangale markeeringud joonistada või hoopiski kohe tükk välja lõigata. Omavahel peaksid lõpuks ühenduma lõike(kleit, pluus vms) valiku tegemise platvorm (mobiiliapp, veeb) ja projektor-seadeldis.

Timecode Pen

Autor: Kalle Käesel

Timecode Pen on portatiivne ajakoodi generaator multikaamera võteteks. Seade genereerib ajakoodi kasutades GPS signaali. Selle abil püsivad kõik Timecode pen’id üle maailma omavahel perfektselt sünkroonis. Kui nüüd mitme kaameraga video võttel iga kaamera külge kinnitada üks Timecode pen, siis on pärast montaažiprogrammis kõikide kaamerate filmitud videod sarnase time code’ga. See teeb video kokku monteerimise väga lihtsaks. Seade on kasutatav nii professionaalsete kui kodukaamerate juures, samuti helisalvestajatega. Esialgne töötav prototüüp on olemas, nüüd oleks vaja lahendada selle toitega seotud probleemid, samuti luua mõistlik korpus ja liidestada ekraan.

Masin-nägemise rakendused

Autor: Heigo Mõlder

Masin-nägemine on viimastel aastatel pöörase kiirusega arenenud. Saadaval on mitmeid vabavaralisi platvorme, millele rakendusi peale ehitada. TehnoHacki raames sooviks käima tõmmata 360 kraadi nägeva kaamera, Raspberry pi ja YOLO tarkvara abil lahenduse, mis suudab lugeda kokku näiteks ruumis või vees olevaid inimesi, vees olevat plastik-prügi, autosid või muid olulisi objekte.

Tark sisevalgustus

Autor: Indrek Tamm
Kuluefektiivne tark sisevalgustuslahendus, mis kontrollib vajadusel inimese kohalolu, aga mida on võimalik mitmel eri moel juhtida ja vajadusel ka täielikult automatiseerida.

WiZerve

Autor: Kaspar Alumaa

Tuleviku tööpakkumise-leidmise platvorm.

Seniorship

Autor: Anna-Liisa Palatu

Veebiplatvorm, mis võimaldab vanematel inimestel ümberõpet.


Rohkem pilte üritusest Skeemipesa albumis!

TehnoHacki korraldas MTÜ Skeemipesa ning TTÜ Mektory keskus.

TehnoHack 2017 kuldsponsoriks oli Elektrilevi OÜ
TehnoHacki hõbesponsoriteks oli Fein-Elast Estonia ning YEInternational.
TehnoHacki sponsoriteks oli Proekspert ja Eesti Elektroonikatööstuse Liit, Arrow, Valge Klaar

Meie partneriteks oli Farnell Element14, Ajujaht, Protoron
TehnoHacki toetas Hasartmängumaksu Nõukogu, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ettevõtlusamet, TTÜ Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituut.

Skeemipesa tänab omalt poolt kõiki osalisi, toetajaid, vabatahtlike ja üritusele ühel või teisel moel kaasaaitajaid!!!

Meeletult äge kui saab midagi uut ja põnevat korda saata! Näeme jälle!