Peojärgsel hommikul on alati pisut keeruline sinu poole ööbima jäänud sõpru ärkvele saada. Skeemipesal on taoliseks olukorras väljapakkuda suurepärane äratuskell, mis pühib une silmist ka kõige väsinumal tegelasel. Äratuskella valmistamiseks on vaja järgmisi materjale:

  • kaks tühja õllepurki (neid leidub peojärgsel hommikul su elamises külluses)
  • üks õllepurgi avamise tila (selle leiad õllepurgi küljest)
  • üks juhe (õige skeemihuvilise sahtlis leidub neid alati)
  • fooliumi leht (otsi seda köögist, sinu tüdruksõber kasutab seda tavaliselt koogi küpsetamiseks)
  • kineskoobiga telekas või monitor (skeemihuvilise garaažis on neid tavaliselt mitu tükki)
  • natuke niiti (selle võid tõmmata magava sõbra nööbi küljest)
  • pliiats

Vaata nüüd videost täpsemat juhist, kuidas äratuskell valmis ehitada:

Kuidas see töötab?

Kineskoopteleri sees kasutatakse kõrgepinget elektronide suurel kiirusel ekraanile saatmiseks, et tekitada meile nähtavat pilti. Asetades suure elektrijuhi (fooliumilehe) ekraani ette, tekitame kondensaatori, mis salvestab osa elektrienergiast väljaspoole telerit. Kuigi pinge on antud katses kõrge, on voolutugevused väikesed ja seega pole eksperiment ohtlikum kui metallist uksekäelingi puutumine peale jalgade hõõrumist villasel vaibal.

Paremal pool paiknev õllepurk on ühendatud fooliumiga ning vasem maaga (sinu käega, mis on tinglikult maa). See tähendab, et paremal pool paiknev õllepurk on laetud paljude vabade elektronidega, mis tõmbavad enda poole tilas olevaid positiivselt laetud tuumi. Tilas olevad elektronid omakorda liiguvad tila vasakusse äärde, mille tulemusena on tila parem pool positiivsema laenguga kui vasem. Seetõttu tõmbub tila parema, negatiivselt laetud õllepurgi poole. Kontakti saavutamisel liiguvad elektronid õllepurgist tilasse kuni see saavutab sama laengu õllepurgiga. Laetud tila tõukub nüüd paremal olevast õllepurgist eemale ning teda tõmbab enda külge maandatud vasem õllepurk. Kogu tsükkel jääb korduma seni, kuni foolium-kondensaatorisse salvestatud elektronid jõuavad tila vahendusel maasse.

Tähelepanu!

Skeemipesa soovitab seda katset alaealistel mitte sooritada vanemate juuresolekuta. Samuti ei propageeri Skeemipesa alkoholi tarbimist. Katse tegemiseks kasuta kineskooptelerit või -monitori, mida sa enam aktiivselt ei kasuta – igaks juhuks juhul kui midagi “p” – sse keerad 🙂