Makaronid, ajud ja robotid
Hallitanud makarone ära visates tekkis mul mitmeid veidraid seoseid …. Elu algas enamvähem mikroobidest, sealt edasi arenesid välja kalad, siis kahepaiksed ja nii kuni inimeseni välja. Kummaline selle asja juures on see, et üksikutel rakkudel on kalduvus moodustada hulkrakseid organisme. Siit küsimus: kui tõenäoline on, et organismidel võib olla kalduvus moodustada superorganisme? Veider nähtus on internet. Inimesed justkui rakud püüavad moodustada ühtset närvisüsteemi, ühiskond tervikuna kujundab kollektiivset teadvust, seega ka alateadvust ja minatunnetust.
Viimase kümne tuhande aasta jooksul ei ole inimese DNA oluliselt muutunud, kuid tõenäoliselt oleme võimelised seda järgmise tuhande aasta jooksul täielikult muutma.
Küsimus on suurgeeniuste või bioloogilis – elektrooniliste kompuutrite tekkes. Lähima saja aasta jooksul õpitakse kasvatama beebisid väljaspool inimkeha … või tohututes mõõtmetes ajumassi katsepurgis…
Elektriinsenerina on minu jaoks on kõige hämmastavam see … kuidas raud ja ajud, skeemid ja närvisüsteemid üha rohkem ja rohkem omavahel kokku sulavad…
2010 aastal käisin Hannoveri messil, kus oma isiklike valgete käpakestega tegin pildi Bremeni ülikooli poisist, kes juhtis ajusignaalide abil pildil olevat robotit. Robot töötas nii, et poiss pidi vaatama ja valima tema ees oleva vilkuva lambikese … olenevalt sellest, mis suunas ta soovis robotit liigutada. Võrkmütsina pähe tõmmatud elektroodid detekteerisid erinevate ajupiirkondade ergastumist (takistuse muutust, ühest elektroodist lastakse vool sisse ca 1 mA, teisest välja) kust saadud signaalimuutus muundati raadiosignaaliks, mida omakorda luges robot.
Pilt Hannoveri 2010 aasta messilt:
Sama lahendust kasutatakse osavalt ära ka näiteks ratastooli juhtimiseks, kus mõtete lugemise täpsuseks väidetakse olevat saadud juba ca 95%.
httpv://www.youtube.com/watch?v=1VPY1d2t_FE
Ettevõtte BrainGate on läinud aga veelgi kaugemale arendades välja üksiku anduri, mis suudab lugeda neuronidelt saadavaid signaale ja seda osavalt ära kasutada näiteks robotkäe liigutamiseks:
httpv://www.youtube.com/watch?v=QRt8QCx3BCo
Järgnevalt on toodud skeemihuvilisele väike näide, mismoodi erinevate ajupiirkondade ergastamine lihtsustatult käib. Väga põnevat lugemist koos võrkmütsi ehitusõpetustega ja muud sarnast võib leida siit.
Siinkohal Skeemipesa siiski ei soovita enda peal neid skeeme katsetama hakata, sest tulemused võivad olla ettearvamatud !!! Küll aga ootaks arutelu, et kuhu me niimoodi välja võiks jõuda…