Lintmakk Revox b77
Juhtus nii, et sain veeta Robotex 2013 üritusel kaks päeva Martin Jaanuse lintmaki Olymp 005 kõrval. Sealt alates oleks justkui valgus minu peale langenud. Nimelt sai päevaselgeks, et analoogse aparaadi pean ka endale muretsema… Umbes kahe kuu ringiluusimise tulemusena koperdasin remonti vajava Revox b77 otsa.
Ma ei taha hakata siin vaidlema teemal, et kas analoog heli annab oluliselt parema helikvaliteedi kui digitaalsed andmekandjad. Siin on kindlasti igaühel juba oma arvamus. Pigem mõtlen, et tegemist on ca 30 aastat vana aparaadiga, mis pannakse mängima mõnel erilisemal reede õhtu või siis pühapäeva hommikul. Juba karbist makilindi väljavõtmine on omaette rituaal…sestap ei ole siin midagi vaielda, hobi on hobi ja lintmakid on lihtsalt ägedad 🙂
Mõned klantsitud pildid:
Lintmakki hooldus
Tegemist oli suhteliselt “põrsas kotis” ostuga. Peale selle, et ei tööta, suurt midagi teada ei olnud. Peale esmast ülevaatust selgus, et õnneks oli saadud aparaat suhteliselt heas seisukorras. Vaja oli isetehtud toitejuhe asendada uue korralikuga, parema tümpsu-indikaatori taustavalgustuse klemm oli ära murdunud, mis sai uuesti külge joota ja vasaku kanali salvestuslüliti ei andnud kontakti. See sai ka ära puhastatud. Kui juba tegemiseks läks, siis kruvisin kogu aparaadi lahti, määrisin ära laagrid, õlitasin liigendid, puhastasin helipead jne. Puudu oli ka üks parema kanali sisendi valimise pöördlüliti nupp, mille hankisin ebay-st. Veel võin lohutuseks öelda, et kriimuvaba korpusega Revox b77 peaaegu, et ei olegi võimalik saada. Nimelt kasutatil tollel ajal suhteliselt uuendusliku meetmena tüüne välimuse saamiseks plastkorpuse katmist kerge kummi või silikon kihiga, mis aastate jooksul on muutunud aga nii pehmeks, et sõrmeküünega vastu minnes jääb juba kriips korpusele.
Seest peale tolmu puhastamist oli aparaat nagu täiesti uus. Peale tehtud hooldust on tunne, et kestab veel umbes järgmised 30 aastat. Korraliku varuteguriga projekteeritud mehhaanika, tõeline tööhobune. Hooldusjuhendi võib leida siit ja skeemid on alla laetavad siin.
Video. Siinkohal pean oluliseks märkida, et kahjuks tekitab kaamera mikrofon helisse üksjagu moonutusi, nii, et reaalne helipilt on kordades parem. Mälu järgi rääkides juhtus sisse ka päris mitu ebatäpsust aga laisa inimesena ei viitsinud uut klippi teha. Lintmakki järgi olevast 4×100 W võimendist olen juttu teinud juba varem.
Tulevikus, kui kunagi aega peaks tekkima, tahaks lintmaki mobiili pealt juhitavaks teha. Iseenesest ei ole see asi üldse keeruline 🙂 Teine ja hetkel veel olulisem plaan on kahe realised helipead nelja realiste vastu vahetada, see võimaldaks oluliselt lindi ressurssi kokku hoida. Lisaks veel teemasse süvenedes sattusin ka mitmete lintmakkide kolleksionääride lehtedele. Paar huvitavamat tooksin siinkohal uudistamiseks ära:
- Üks Inglismaal tegutsev kollektsionäär
- Härra Preina1
- Vene foorum
- Pisut ajalehe väljalõikeid
- Lintmakkide muuseum