Lihne SPA valguslahendus telki
Telksaun on mõnus asi. Enda oma, ise tead, millal kütad, kui palju kütad, kus kütad. Miks mitte ka öösel kell 1. Paraku on sellega sedasi, et ilma lisavalguseta saab hakkama vaid maikuu lõpust kuni juuli lõpuni. Muul ajal on veidi valgust vaja. Ja kuna tavaalised patareivalgustid on natuke tobedad ja igavad, otsustasin teha midagi ägedat. Sõbra käest sain mõned RGB LED moodulid , sobib ka RGB valgusriba. Toiteks 12V. Esimene katse oli lihtsalt AA patareidest tehtud 12 V toide ja värvivalik ning lülitamine toimus juhtmete kokkukeeramise teel. Aga siis tuli idee – võtsin 3 tavalist tumblerlülitit, kolmepositsioonilist. Iga ühega saab sisse lülitada ühe värvi. Sõltuvalt lüliti asendist kas otse või läbi takisti. Sedasi peaks erinevate kombinatsioonide arv olema 27. Takistid sai pandud 82 oomised . Täitsa sobis 5 mooduli kohta. Katseliselt saab valida sobivana. Suurusjärk oleks mõnekümnest mõnesaja oomini ja sõltub moodulite arvust (riba pikkusest) ja kasutaja maitsest. 5 moodulit tarbivad täisvalguses 140 mA.
Konstruktsioon
Kuna tegu on põlveotsas tehtud projektiga ja taaskasutusega ning poed ja varud kaugel, panin asjad tavalisse pappkarpi. Küll ajajooksul leian parema lahenduse. Hetkel peaasi, et töötab. Kui viitsin, disain natuke intelligentsi tulevikus juhtimisse.
Video
Telksaun ise
http://www.foxberg.ee/tootegrupid/savotta-vaike-telksaun.html
« « Miniatuurne profikassettmakk Sony Walkman D6C TTÜ Tehnoloogiakoolile töötuba » »
Jah, ma tean, et ma olen üks igavene vinguviiul, aga samas ka perfektsionist ja ei saa mitte vaitki olla.
Kui elektroonik oma tagaaias juhtmed kokku keerab, et ajutist valgust saada, siis on see täiesti arusaadav ja mõistetav. Aga sellist “projekti” teistele presenteerida on minu arvates lugejate suhtes kuritahtlik.
Skeemipesa projektid peaksid inspireerima ning suunama järelkasvu selles suunas, et asju tehakse korralikult ning teemasse süvenetakse süviti. Järgnev tekst näitab noortele, et õige ongi suhtuda nii: “…Kuna tegu on põlveotsas tehtud projektiga… panin asjad tavalisse pappkarpi. Küll ajajooksul leian parema lahenduse. Hetkel peaasi, et töötab. Kui viitsin, disain natuke intelligentsi tulevikus juhtimisse.”
Tehnilise poole pealt oleks vanalt elektroonikult Martinilt ka oodanud muud lahendust kui takistitega voolupiiramine. Nimetatud LED-ribad tahavad tegelikult püsivoolugeneraatorit (vaata, kuidas selliste ribade juhtimiseks mõeldud tööstuslikud kontrollerid on ehitatud) ning katse-eksituse meetodil leitud takisti ei ole küll õige lahendus. Eriti veel arvestades seda, et patarei pinge langeb kasutuse jooksul.
Teine asi, alltoodud skeemist (viimane pilt) võib vale mulje jääda, et üksikut LED-e tohibki otse 12V toitega juhtida (tumbleri alumine asend). EI TOHI. Antud juhul on tegu LED-mooduliga, kus mingid voolupiiramise takistid juba sisse ehitatud ja vist ka osa LED-e järjestikku. Skeemi peal on seda kujutatud aga üksiku LED-ina, mis võib eksliku mulje jätta. Mõni arvabki ilmselt selle põhjal, et LED on lambikene, millele võib otse 12V selga kütta.
Lõppkokkuvõttes on tegemist lohakalt teostatud projekti vastutustundetu eksponeerimisega ilma konkreetset olukorda selgitava jututa. Sellest ei õpi mitte midagi muud, peale selle, kuidas asju lohakalt ja tehniliselt ebakorrektselt teha. Loodan väga, et Skeemipesa tase ei jää nii madalaks, et hapukurgihooajal postitada artikleid, kuidas LED-riba pappkarbis olevate patareide külge ühendada.
Sorry härrased.