Kuidas ehitada kassi kuivtoidu dosaatorit ehk CatFeederit?
Vajadus: hoida kassi toitumist kontrolli all, kui kass on suvel maal ning igapäevaselt pererahvaga kokku ei puutu.
Idee sai alguse sellest, et ülikoolis oli vaja tooteloome ja leiunduse tunnis midagi teha. Mõtlesin, et mida esitada ning jõudsin otsusele, et teen kunagise projekti ümber ja täiustan seda.
Variante oli mitmeid. Kasutada oleks saanud nii anuma pööramise mehhanismi kui ka CD-ROMi baasil töötav sahtli mehhanism. Esimene liialt keerukas ja nõrk ning teine lihtsalt nõrk. Seega otsustasin kasutada kruvimeetodit, sest sellega on hea doseerida ja töökindlus on ka tagatud. Pealegi oli mu suurimaks eesmärgiks kulutada selle projekti jaoks nii vähe kui võimalik.
Tulemus hakkab looma. Esialgu otsisin välja jupid, mida leidus kuuri all ja oma tehnika stackis, mida saaks kasutada eesmärgi päraselt selles projektis.
Leidsin nii vineeri kui veetoru ning ka ühe vana kõvaketta harjade liigutamise stepperi. Kuna plaan oli teha kõik töötama 12 V pealt, et oleks ohutu, siis see mootor sobis ideaalselt (12 VDC ja 0.35 A).
Mis veel vaja oleks?
Programm peaks olema kuskil juhitav mikrokontrolleriga. Valisin Ebay-st ostetud Hiina Mini Arduino Pro plaadi koos Atmel328P kiibiga. Hinnaks kuskil 3 eurot.
Sellest üksi ei piisa. Vaja on veel ekraani, kus oleks mingi info. Valikuks osutus Nokia 5110 84×48 pikslit ekraan, millel on monokroomne ekraan ja taustvalgus. Hinnaks jällegi Ebay-st mingi 3 eurot.
Mootori juhtimiseks üksi mikrokontrollerist ei piisa. Seega valisin stepperi juhtimiseks Texas Instrumendi H-silda koodiga SN754410NE. Selle hinnaks oli umbes 2 eurot.
Hea jutt selle kohta järgmisel lingil: http://www.hobbytronics.co.uk/stepper-motor-sn754410.
See hea ühe amprise vooluga kivi mootorite juhtimiseks, täpsem info andmelehelt, aga soovitan.
Nii läheme edasi. Järgmisena ühendan kruvi võlli otsa laagri, mis toetab kruvi võlli mootori vastaspoole otsast.
Edasi liimisin võllile peale kruvi kaared, mis sai lõigatud vanadest DVD plaatide keskosadest. Lisaks veel väikesed papist kettad krõbuskite voolamise piiramiseks ning torule augud krõbuskite sisse kui ka välja viimise jaoks.
Koos mootoriga näeb peamine kandesüsteem välja selline.
Kast koos ja kruvi süsteem on ka külge pandud ning saabki hakata testima.
Ilmes kohe viga, et krõbuskid moodustavad „äravoolu“ augu ette niiöelda silla ning ei taha ilma lisa vibratsioonita enam august alla torusse langeda. Selle vea kõrvaldamiseks lisasin mootorile lisavõlli, mis hakkab krõbuskeid liigutama, et ei tekiks ummikut.
See on lihtne võllike, mis on pärit vanast printerist ning on ühendatud kolme hammasrattaga otse stepperi külge.
Mehaanika on valmis ning põhirõhk on langenud programmi kirjutamisele. Kokku tuli seda üle neljasaja rea, kuid asi vähemalt töötab ning tulemusega võib rahule jääda.
Järgmiseks on vaja jupid prottüübi plaadilt ellu äratada ning reaalselt kokku joota. Kuna Atmeli kiip ja H-sild kasutavad omatoiteks 5 volti alalisvoolu, siis sai lisaks veel paigaldatud 5 voldi regulaator 7805. Kuna H-sild kavatseb üle kuumeneda, kui stepperil on pinge peal, siis on lisaks vaja radiaatorit, mis on pärit vanalt arvuti emaplaadi põhjasillalt. Ka lüliti jaoks on kasutatud vana ATX korpuse lüliteid ning ühenduskaabliteks IDE kaablid.
Lõpuks on kõik ühendatud ja kuumaliimiga paigaldatud ja tulemus näeb karbi sees välja selline.
Väljast näeb kast aga välja selline.
Menüü töötab järgmiselt. Pidevalt on ees aeg, mis näitab, mitu minutit on jäänud järgmise toidukorrani, lisaks veel, et mitmes toidukord on ootel ning päevane toidukogus. Kui vajutada kahte nupu korraga alla, saab siseneda alammenüüsse, kus saab valida päevast toidukogust. Väike tutvustav video, kuidas asi töötab.
Toitu jaotatakse hommikul 30%, lõunal 45% ja õhtul 25% päevasest kogusest. Voolukatkestust ei pea kartma, kuna kogus salvestatakse EEPROM mälusse.
Esimene toidukord antakse kohe kui masin sisse lülitada ning sealt edasi juba teine kord 6 tunni pärast ja kolmas veel kuue tunni pärast. Siis on 12 tundi pausi ja kõik kordub uuesti ehk seade tuleb sisse lülitada hommikul, et saada parim tulemus.
Kokkuvõtteks võib tootega rahule jääda, sest kass enam nälga ei jää ega pea suurt toiduhulka kohe alla kugistama.
Kui keegi kavatseb midagi sarnast ehitada, siis koodi saab minu käest privaatsena.
« « Andres Taklaja raadiosaates Kukkuv Õun 18″ valjuhääldi mähise taastamine » »
Kõigepealt tunnustus sisuliselt eimillestki vahva asja valmistegemise eest.
Siiski paar küsimust autorile. Kirjutad, et “voolukatkestust ei pea kartma, kuna kogus salvestatakse EEPROM-i”, aga ülejärgmises lauses, et “seade tuleb sisse lülitada hommikul”, kus hakkab tsükkel käima.
Kui elekter käib õhtu eel korra ära, kas siis pinge taastumisel alustatakse nö. hommikuse programmiga ja hakatakse öösel toitu ette andma või mäletab seade oma viimast seisu. Katkestuse pikkusest ei saa muidugi ilma RTC-ta midagi teada.
Teine küsimus, mille alusel määratakse etteantav kaal? Konkreetse sordi mahu järgi, mida kruvi ette keerab? Krõbuskid on ju erineva erikaaluga.
Tere,
Ütleme, et sul on selles suhtes õigus, et kui vool ära läheb ja tagasi tuleb, siis hakkab masin tööle nagu oleks hommik. Mul polnud lihtsalt RTC kuskilt kohe võtta, sest masin oli vaja koolis tooteloome tunnis ette näidata. Seega lahendasin probleemi, et algust hakatakse lugema sisse lülitamise hetkel ning voolukatkestus lihtsalt rikub tavapärase järje.
Kaal on hektel kohandatud tavalise Whiskas kuivtoidu järgi. Lihtalt proovisin katseeksituse meetodil ning lisasin ühe pöörde lisaks, kui peaks vähem tulema. Kaal on umbkaudu selle konkreetse toidu jaoks suht täpne. Pealegi oli sellel toidul kirjas, et kuue kilone kass peaks päeva jooksul seda toitu saama 65g, seega valikut saab sellest kaalust veel mõlemale poole menüüs muuta.
Kokkuvõttes ikka parem, kui korraga päeva söök ette anda, kui ise kodus ei ole. Pealegi, kui tihti elekter ikka ära läheb?