Helivõimendi 4×100 W
Tutvustan teile oma 4x100W madalsagedusliku audiovõimendit, mis baseerub ST Microelectronics integraalkividel TDA7294. Võimendil on suhteliselt madal THD moonutustase (<0,1%) ja sobib hästi 4 või 8 Ω kõlaritele. Toiteks kasutasin toroidtrafot (väike puiste) mille väljundpinge peale 10000 uF kondensaatorid jäi ca +-40 V kanti. Selleks, et audiosisend oleks reguleeritav lisasin skeemile eelvõimendi. Jahutuseks kasutasin Oomi poest saadavaid radiaatorid ja ülejäänud osa korpusest treisin ka ise.
Võibolla paar nippi sellise võimendi ehitajale annaksin:
- Toitejuhtmed alates suurtest toitekondekatest kuni võimendi trükiplaadini olgu lühikesed ja vähemalt 2,5 mm2
- Skeemi trükiplaate välja mõeldes tuleks tähelepanu pöörata sellele, et kõik kondensaatorid toiteahelates olgu nii mikroskeemi lähedal, kui vähegi võimalik.
- Pööran tähelepanu asjaolule, et TDA7294 kinnitus ”kõrv” on kokku ühendatud miinustoitega. Seetõttu soovitan kasutada vilgulehte, et radiaatorid ei satuks minus toite alla. Mul on kurbi kogemusi, et kui radiaator jääb miinustoite alla ja audiosisendi juhtme ots juhtub kogematta vastu korpust minema võib võimendi maha põleda
Kui kellelgi on soov analoogsel skeemilahendusel baseeruv võimendit ehitada siis mul on valmis tehtud PADC programmiga trükkplaadid ja nimekiri kõigist vajaminevatest komponentidest. Võtke ühendust !
Kokku monteerimine:
Suhteliselt kitsaks läks, tükk tegemist oli, et kõik komponendid ära mahuks:
Võimendi puhkeasendis. Pildil olevad tõstesangad pätsasin raamatukapilt:
Video võimendist:
httpv://www.youtube.com/watch?v=dAaUqI6tvyM
« « Vedelmetalli segamine elektromagnetväljadega Mono lampvõimendi 1 W » »
Tere, korraliku asjaga oled hakkama saanud:)!
Minul aga tekkis paar küsimust, et mis tuli lõpphinnaks materjalil ja palju aega kulus selle valmistamisele? Kuidas s-90 ära toitis ka? Kaua sellise võimendi elueaks ennustad?
Palju küsimusi sai, sest tekkis huvi ja respect sellise teostuse vastu.
Väga head küsimused.
Kui oma õigesti mäletan, siis läks mul see võimendi maksma ca 150-200 Euri. Kõige kallim element on mõistagi toitetrafo + korpus…kui toitetrafo kusagilt niisama välja ajada ja korpusena kasutada mõnda ol. olevat kesta, siis saab oluliselt odavamalt hakkama.
Aega võtis vahelduva eduga tehes ca 2 kuud. S-90 kõlarid toidab supper hästi ära nii, et korteris neid põhja keerata eriti ei julge. Eluiga ennustada ei oska, usun, et töötab niikaua nagu enamus elektroonika seadmeid…Jahtus võiks pisut parem olla aga kui pikka aega max koormusel ei lase mängida siis ei juhtu midagi. Tegelikult on TDA7294 kivil ka termokaitse sees. Mina nii kuumaks võimendit pole suutnud lasta, et see oleks rakendunud. Soovitan ehitada küll… 🙂
TDA7294 saavutab 100W ainult 10% THD juures, päris kehv heli.
Teiseks TDA7294 soovituslik toitepinge on +-35V, +-40V on max mis vähendab töökindlust või mis?
Tere Tiidu
100 W on antud võimendi juures nagunii juba suhteliselt ülemine piir, sestap võib pinge THD tõesti kehvemaks minna. Ise ei ole mõõtnud nii suurel võimsusel, kõrvaga vähemalt nende kõlaritega mis videost paistab enam THD moonutust ei taju. +-40 V on jah pisut liig, aga ei tahtund uuel trafol hakata keerde ka vähemaks kerima või veel eraldi pingestabilisaatorit lisama. Eks siin neid parandamiskohti ole jah 🙂
Aga muidu igati tubli blogi ja huvitavad ettevõtmised, edu! 🙂
Tänud 🙂 Oled alati oodatud meie tegemistes kaasa lööma!
Hea projekt, millelt šnitti võtta. Kiitus!
Tähelepanek: kui toiteosas kondensaatorid puuduvad, siis ei hakka mitte toas tuled vilkuma (eeldades, et toitevõrk on konstrueeritud 2,5 mm2 või suurema läbimõõdu pindalaga juhtmetest), vaid transistorid võimendavad halvasti, heli hakkab plärtsuma jne
Küsimus: milleks on vaja kasutada pärast vahelduvvoolu muutmist alalisvooluks veel pingestabilisaatorit?
Väga õiged tähelepanekud. Eks need kondensaatorid oleks seal ikka selleks, et oleks energiat sobival hetkel kusagilt võtta. See kas toas tuled vikuma hakkavad või mitte sõltub osalt võimendi võimsusest ja teisalt võrgu takistusest (kui suur pingelang võrgus tekib). Arvan, et mitte transistorid ei võimenda hakvasti vaid transistoridel ei ole enegiat kusagilt võtta…kui kondensaatorid puuduvad. Kõlarid plärtsuksid, sest võimsusvajaduse tippu ei suudeta ära täita.
Pingestabilisaatoreid kasutasin vist eelvõimendi jaoks pinge piiramiseks kui õigesti mäletan.
Tänud!