Faraday puur ja selle rakendused
Juba 1836. aastal demonstreeris Michel Faraday efekti, et kui metallist (ferromagnetilisest materjalist) puur paigutada elektromagnetvälja, siis vabad elektronid jaotuvad puuri-raamis nii, et puuri poolt tekitatav väli on vastupidine välisele väljale, mistõttu nullitakse puuri sees olev väli. Seda efekti kasutatakse laialdaselt elektroonika/elektriseadmete varjestamiseks. Faraday puuri kasutavad inimesed näiteks oma igapäeva elus mikrolaineahju näol. Mikrolaineahjus sees on kõrgsageduslik 2,4 GHz elektromagnetiväli, mis tänu tema ümber olevale metallist korpusele ei pääse mikrolaineahjust välja.
Pilt sellest, kuidas metallist kast on paigutatud elektrivälja ja mismoodi kasti sees elektriväli ära tasakaalustatakse:
Faraday puuri rakendusnäiteid on palju. Alljärgnevalt demonstreerib austraalane dr. Peter Terren´s väga suure Tesla pooli abil, kuidas Faraday puur töötab. Dr. Peter Terrens esinemine austraalia talendisaates:
httpv://www.youtube.com/watch?v=LxbkiXJqWm4
Faraday efekti kasutatakse ära ka näiteks väga võimsate 500 kV kõrgepingeliinide remonttööde tegemisel. Need on nii olulised elektriliinid, mida niisama juba välja ei lülitata. Seetõttu tulebki meestel selga tõmmata juhtivast riidest kostüümid, ühtlustada potentsiaal ning töötada pinge all oleval elektriliinil. Kuna elektriväli on ühtlustatud siis inimestega midagi ei juhtu.
httpv://www.youtube.com/watch?v=-s8x2efUY5c
« « Juhtmevaba energia ülekanne ja induktsioonlaadimine Transistor-helivõimendi töötuba ! » »
Varjestamine kirjutatakse j-ga, mitte i-ga.
Tänud märkuse eest. Vaatasin, et tekstist sellist viga ei leidnud küll aga oli vimka sildipilve sisse hüpanud. Ilmselt võib siit analoogseid apsakaid veel leida…