Kuidas võita Robotexil
Viimaste aastate jooksul on palju populaarsust kogunud robotite ehitamine ja võistlus Robotex. Ülesandeid jagub seal igale tasemele ja ka võistlejad on erineva ettevalmistusega ning eesmärkidega. Kuidas seal võita?
Võistluspäev
Kõik Robotexi osalejad kogevad aja puudust, piiratud eelarve probleeme ja ettenägematuid üllatusi. Sellised piirangud käivad kaasas iga projektiga ja samu probleeme kogevad ka kõige jõukamad korporatsioonid. Tihti on kuuma liimi ja teibiga kokku pandud robotid edukamad kui paremini rahastatud meeskondadest, mis kasutavad kalleid komponente ja elukutselisi arendajaid. Miks see nii on? Kas tegemist on pelgalt pimeda õnnega? Olles 2016 aastal saavutanud edu ja aastaid arendustööga tegelenud, tahan tähelepanu juhtida olulistele õppetundidele.
Meeskond
Roboti ehitamisel on vaja väga erinevaid oskusi ja sellele kulub palju aega. Tihti ei pöörata meeskonna moodustamisele palju tähelepanu ja suur osa on juhusel. Pelgalt tehniliste oskuste baasil meeskonna valimine pole palju parem. Praktikas tunneb eduka meeskonna ära võime järgi koos kiiresti edasi liikuda. Kommunikatsiooni raskustest, üksteise süüdistamisest ja otsustamatusest tuleb üle olla. Selliste probleemide minimeerimiseks tuleb meeskonda valida õiged inimesed.
Kiire õppimine
Lahenduste läbitöötamise etapp on põnev: tore on lasta fantaasial lennata ja unistada uhketest ning huvitavatest robotitest. Tihti pannakse peale seda lukku idee, mis tundub paberil hea või äge. Kümme aastat arendustöö kogemust on näidanud, et tähtsam on võimalikult kiiresti võimalikult palju õppida. Praktikas tähendab see kiiret ligipääsu võistlusväljakule, võime kiiresti mehaanilise lahendusi valmistada ja testida ning olemasolevate elektroonika moodulite kasutamist. Tarkvara arenduse puhul on tähtis vältida kohmakust: uue koodi üleslaadimine peab toimima võimalikult kiiresti ja roboti poolt saadetud logi peab näitama kohe nõrku kohti.
Jalgratta taas leiutamine
Kui vähemalt ühel meeskonna liikmel on ligipääs 3D printerile või CNC masinale, siis võib oodata seda, et enamus detaile tahetakse ise valmistada. Modelleerimise, valmistamise ja täiustamise peale võib kuluda kuid. Paljud elektroonika entusiastid tahavad alati ise trükiplaati joonistada. Kui sinu ainuke tööriist on haamer, siis tunduvad kõik probleemid naeltena. Oluliselt kiirem ja odavam on kasutada võimalikult palju masstoodetud mehaanika detaile ja elektroonika mooduleid. Ka tarkvara arenduskeskonna targa valikuga on võimalik vältida asjatut ajakulu.
CDP Grand Challenge võistlusest
Antud võistluse käigus tuleb rohelised tornid pikali ajada ja punased puutumatta jätta. Robot võib liikuda mööda toru või võistlusplatsi. Robotite arv pole piiratud. Ametlikud reeglid siin!
Võistluse väljakutseteks oli torul tasakaalu säilitamine, masinnägemise kasutamine, võistluskatse lühike sooritusaeg, teekonna planeerimine ja ülesande esmakordsus.
Roboti prototüüpimine
Roboti mehaanika ehitamine algas eskiiside joonistamisest. Antud juhul langes valik
võimalikult madala raskuskeskmega variandi kasuks, mis tagas stabiilsuse. Roboti raam on kokku needitud alumiinium nelikanttorudest.
Elektroonika osas on kasutatud poest saadavaid mooduleid. Sellel korral läks enamus aega masinnägemise ja teekonna planeerimise täiustamisele.
Video robotist peale viie päevast ehitamist: