Mis loom see räbusti on?
27-06-2013
Elektroonikahuvilisena olete võibolla kuulnud sõnu nagu flux, räbusti, jootevedelik, kampol, jootepasta. Selgitaks natuke neid termineid.
- Flux – Võõrkeelne termin räbusti kohta.
- Räbusti – Metallide töötlemisel kasutatav lisand, mis puhastab metalli, kaitseb teda oksüdeerumise eest ja muudab ta voolavamaks. Mingil põhjusel kutsutakse eestis elektroonikas kasutatavat räbustit tema ladinapärase nimega “flux”. Räbusti viitab tavaliselt juba tugevama toimega ainele, mida kasutavad näiteks torumehed.
- Kampol – Tahke kollane vaigulaadne aine. Temast valmistatud jootevedelik on väga heade omadustega ning ei jäta endast maha jääke ja plaati pole vaja pärast jootmist täiendavalt puhastada.
- Jootevedelik – Jootmiseks mõeldud räbusti, vedelikuna.
- Jootepasta – Spetsiaalne jootmiseks mõeldud segu. Põhimõtteliselt on jootetina puru segatud fluxiga ühtseks pastaks, mis kuumutamisel moodustab joote. Kasutatakse automatiseeritud jootmisprotsessides, või selliste korpuste jootmiseks, kus komponendi kontatkid jäävad komponendi alla peitu, näiteks BGA’d.
NB! Kõnekeeles nimetatakse ka fluxi pastat jootepastaks.
http://www.youtube.com/watch?v=FG-OrASXRak
Lisaks veel lihtne eestikeelne jootmisõpetus tõlgituna M. Järve´lt.
« « Öised 110 kV õhuliini lühiskatsed Õunasüntesaatori töötuba! » »
Viimased
2013-03-11 21:07:59
2013-03-11 21:08:06
2013-03-11 21:08:55
2013-03-11 21:09:04
2013-03-11 21:09:11
Lisaks mõned olulised märkused selle koomiksi suunas:
1) Jootmiseks sobilik kolvitemperatuur on veidi kõrgem, ise kasutan tavaliselt temperatuuri 350-370 kraadi.
2) Komponendi asetamine plaadile ja jalgade painutamine. See koomiksinäide ei ole kõige ilusam viis asjade tegemiseks. Jootmise ajal ei tohi komponendi jalgade ja plaadi vahel olla mingit pinget.
3) Trükkplaat on tavaliselt kõige kallim osa sinu seadmest ja selle koputamine kuhugi vastu ei tohiks küll kellegi töövõttete hulka kuuluda. Liigse tina eemaldamiseks kasutada näiteks sukka või tinapumpa.
Tavaliselt on fluxi hulk tinas kusagil 1-3% ja palju vahet polegi, palju teda seal on, olulisem on vast see, kui heade omadustega ta on. Jootetina valimisel on minnu kogemused sellised, et ei tasu osta odavat tina, aga ma ei ole neid rulle ka kõiki läbi katsetanud : P
Kui huvilisi on, võime mingil hetkel ka mingi tinavalikut selgitava video teha : P
Selline video oleks hädavajalik. Ega ma ilmaasjata puuse ei pannud:)